Čo je OpenStack a prečo by ste ho mali používať

Existuje mnoho open source projektov na správu firemného cloudu. OpenStack je jedným z nich a vyslúžil si u niektorých developerov prezývku “kráľ cloudu”.

Čo ten OpenStack vlastne je?

OpenStack je open source platforma, ktorá slúži na správu vášho privátneho či verejného cloudu. Pre niektorých adminov je to najlepší priateľ, pre iných nepochopené monštrum. Platforma s rozsiahlou štruktúrou, množstvom informácií a možností. Ak sa v nej viete orientovať a využívať ju vo svoj prospech nikdy sa jej nevzdáte.

OpenStack je cloudová platforma zabezpečujúca efektívne rozdelenie virtuálnej kapacity.

OpenStack má v súčasnosti veľkú podporu v komunite IT odborníkov či veľkých gigantov a korporácií po celom svete. Tisíce odborníkov je súčasťou OpenStack komunity a denne pracujú na rozvoji tohto softveru. Čo je jeden z mnoha benefitov OpenStacku.

OpenStack umožňuje ľahšie a efektívnejšie riadenie virtuálnych “strojov”.
Tu je 5 najdôležitejších dôvodov prečo používať OpenStack.

Škálovateľnosť
Škálovateľnosť alebo jednoducho flexibilita, zjednodušene povedané možnosť prispôsobiť svoje kapacity podľa náročnosti úlohy. Prevádzkujete web stránku či online aplikáciu, ktorú navštevuje niekoľkonásobne viac užívateľov v istú dennú dobu. V takomto prípade by klasický server mohol stratiť svoj výkon, avšak cloud postavený na OpenStack dokáže dávať virtuálnemu serveru daľšie kapacity.  OpenStack počíta s tým, že infraštruktúra nemusí byť vždy dostupná a dokonca niektoré jej časti môžu zlyhať.

Automatizácia
OpenStack ponúka nástroje, vďaka ktorým je správa cloudu omnoho jednoduchšia a efektívnejšia.  Množstvo úkonov spojených so správou je automatizovaných. Jeho API umožňuje kompletné ovládanie cloudu z ďalších programov. Vďaka tomu je možné vyvinúť vlastnú aplikáciu, ktorá v prípade potreby môže spustiť ďalší virtuálny stroj. Vďaka priateľskej API je vývoj rychlejší a taktiež aj lacnejší.

Open source platforma
Tým, že kód je verejne dostupný a do vývoja sa zapája veľké množstvo vývojárov z celého sveta, je to jedna z najväčších výhod OpenStacku. Základný zdrojový kód je zadarmo, avšak vlastné moduly pre OpenStack sú už platené. Vývoj ide rýchlo dopredu a nadácia OpenStack Foundation vydáva jeden veľký update každého pol roka. Tým je možné posúvať cloudové riešenia rýchlo dopredu.

Rozsiahla komunita = dokumenty, rady, skúsenosti
Vďaka tomu, že je OpenStack otvorená platforma, prispelo k vývoju viac ako 4 tis. developerov po celom svete. Medzi odvetviami, ktoré používajú OpenStack je stále väčšina z IT sektora potom  nasleduje akademický sektor, telekomunikácie či financie.

Riešenie OpenStack cloudu na kľúč a nízka cena
Vzhľadom na to, že OpenStack má voľne dostupný kod, môže si ho rozbehať na vlastnom hardware každý. Avšak, spustenie infraštruktúry nemusí byť úplne jednoduché. Je k tomu potreba experta, ktorých nie je na trhu veľa. Preto je najlepšie riešenie nechať si nainštalovať OpenStack tzv. na kľúč. Komplikované procesy spojené so spustením OpenStacku odpadnú, pretože sa o inštaláciu postarajú odborníci, poskytovatelia služby.

Mýtus
Cloud považujú niektorí ľudia za finančne náročnú záležitosť. V skutočnosti to tak vôbec nemusí byť. Vybudovať cloud na platforme OpenStack môže byť odosť lacnejšie ako na inej platforme. Zároveň optimalizuje OPEX a CAPEX firemné náklady, prostredníctvom modulu FishOS.

  Čo je FishOS a aké sú jeho výhody?

  FishOS je licencovaný produkt, ktorý v kombináci s Kubernetes zabezpečí prevádzku OpenStack cloudu s nulovými výpadkami vo fáze upgrade. FishOS poskytuje flexibilný a škálovateľný nástroj, ktorý je:

  • plne automatizovaný zero-downtime vo fáze prevádzky
  • infraštruktúra as a code
  • optimalizuje OPEX & CAPEX prevádzkové náklady
  • zahŕňa CEPH storage

   

 1. Toto sú len základné parametre a výhody modulu FishOS v rámci OpenStacku. Ak nie ste expert na OpenStack a uvažujete prejsť s firemnou infraštruktúrou do cloudu, neváhajte nás kontaktovať. Dohodnite si s nami termín bezplatnej konzultácie, radi vám pomôžeme.

uniCORE, s.r.o.

Sme inovatívna IT spoločnosť s viac ako 12 ročnými skúsenosťami na trhu. Našim poslaním je posúvať vaše podnikanie na vyššiu úroveň prostredníctvom vývoja inovačných softvérových riešení. Našim cieľom je zjednodušiť ľuďom prácu, preniesť ju do automatizovanej podoby. uniCORE je dôveryhodný a spoľahlivý partner pre vaše ambiciózne riešenia.

Intelligence Automation Risk?

Processes enabled by powerful, agile and intelligent technologies are easier to govern. This helps business leaders to better anticipate and mitigate risk, while ensuring all

How to accelerate Intelligence Automation

Many organizations believe that disruptive digital tools, such as artificial intelligence (AI), are out of their reach. Fortunately, they are wrong. In the modern business

Automatizácia firmám ušetrí čas a peniaze

RPA alebo Robotic process automation je softvér nainštalovaný na počítači či serveri, ktorý funguje cez rozhranie užívateľa a automatizuje kroky, úlohy a procesy. Je to